oktober 2002

Tuingroep Amstelglorie

uiteindelijk gelukt. Echter, af is het nooit. Steeds worden er nieuwe projecten opgezet en worden bestaande geëvalueerd en eventueel aangepast.
Voor deze inzet is Amstelglorie beloond met de nationale prijs van de AVVN. En vorig jaar met de hoogst mogelijke internationale prijs.
Inmiddels voert een aantal andere tuinparken in Nederland hetzelfde beleid. We hebben dat wel geweten, want als vrijwilligers hebben we vele rondleidingen moeten organiseren voor volkstuinders uit Nederland, die onze weg willen bewandelen. Vandaar dat we in de
uitnodigingsbrief  hebben gezet dat wij de Amsterdamse school onder de volkstuinparken zijn. Rondleiding geven we nog steeds, ook aan internationale groepen. Dit jaar hebben we diverse Engelse, Schotse en Ierse groepen gehad. En binnenkort krijgen we groepen
Zweden en op 19 september ontvangen wij een groep van 25 ambtenaren van het ministerie van landbouw uit Japan.

Volgend jaar bestaat Amstelglorie 50 jaar en veel is nog te herkennen van deze beginperiode. Veel bomen die destijds zijn gepland, zijn nu nog terug te vinden op Amstelglorie.
De eerste tuinders kwamen met een pontje op bakfietsen de Amstel over. De Utrechtsebrug bestond toen nog niet. Zelfs met de Utrechtseburg hebben vrijwel alle Amsterdammers het gevoel 'buiten' te zijn zodra ze de burg over zijn. En dat geldt niet alleen voor onze tuinders maar ook voor de vele duizenden fietsers en wandelaars die hier hun rondje 'Amstel'
starten.

Op dit moment wordt gewerkt aan een uitgave waarin de geschiedenis van Amstelglorie wordt opgenomen maar waarin ook aandacht zal zijn voor de toekomst.
Tijdens de rondwandeling kunnen we proberen daar aandacht aan te besteden. We kunnen u lang niet alles laten zien, maar zullen proberen u een indruk te geven van het park.
We hebben hier drie kwartier voor uitgetrokken, normaal duurt een rondwandeling
ongeveer 3 uur. Dat leek ons veel te lang voor druk bezette raadsleden en wethouders.   

Voor het officiële 50-jarige jubileum zullen wij u in 2003 opnieuw uitnodigen, waarbij wij u tevens ons jubileumboek zullen overhandigen. Ons jubileumprogramma start half mei met een beeldenwandelroute over het park, waaraan circa 80 beeldhouwers meewerken. De beeldenroute zal worden geopend door onze oud-tuinder Jan Wolkers.

Tot slot. Wij zouden eigenlijk wel antwoord willen hebben van de gemeenteraad op het
besluit van stadsdeel Oost/Watergraafsmeer, die u per brief van 12 juni jl. is toegezonden. In deze brief deelt deze mee, geen woningen te willen bouwen op Amstelglorie en Amstelglorie als volkstuinpark te willen behouden. Tevens stelt het stadsdeel voor een grotere inzet te doen om te onderzoeken of het aantal door de gemeente gewenste woningen niet in het stedelijk gebied van de Overamstelzone gebouwd kunnen worden. Ook is recent bekend
geworden dat het rioolgemaal aan de Spaklerweg verdwijnt. Kortom er is ruimte voldoende om de 1200 woningen hier in de directe omgeving neer te zetten. Wij onderschrijven
uiteraard het standpunt van stadsdeel Oost/Watergraafsmeer. Aan het gemeentebestuur
vragen wij niet alleen de gemakkelijke weg te bewandelen door in het groen te bouwen maar ook andere en wellicht lastiger oplossingen te onderzoeken. Daar is nog ruimschoots de tijd voor. Als u zou besluiten dat op Amstelglorie geen woningen gebouwd mogen
worden, zullen de door stadsdeel Oost/Watergraafsmeer aangedragen alternatieven met meer kracht onderzocht worden.   

Ik hoop dat ik u met deze uiteenzetting meer inzicht heeft gekregen om tot een goed besluit te komen. Ik geef nu het woord aan de heer Zijdeveld van de AVVN.

Pagina 10